LITERÁRNÍ EVROPOU – 9. ETAPA [1575,5 km za týden] JIŽNÍ ŠVÉDSKO
Putování po jihu Švédska jsme zahájili ve druhém největším městě, Göteborgu – kreativním městě literatury UNESCO od roku 2021.
Göteborg [počeštěně obvykle jéteborg] leží v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u průlivu Kattegat. Je považován za studentské město – na dvou univerzitách studuje zhruba 60.000 studentů, což je nejvíce v celé Skandinávii.
Snažili jsme se najít místní komisařku Ingrid Bergmanovou z oblíbené detektivní série Christiny Larssonové. S jejími případy se mohou čtenáři KDD seznámit zde:
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=1082
O životě českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany v Göteborgu (a nejen tam) se můžete dočíst v knížce Zdeňka Mahlera „Nekamenujte proroky; Kapitoly ze života Bedřicha Smetany“:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/32263
Asi 30 km jižně od Göteborgu jsme navštívili město Kungsbacka v provincii Halland na západním pobřeží země.
Narodil se tu spisovatel a novinář Per Wahlöö (1926-1975) – známý především jako spoluautor série detektivních románů o Martinu Beckovi (spolu s Maj Sjöwallovou).
Od Severního moře jsme se vydali na Jihovýchod, kde se od vnitrozemí až k Baltu rozkládá provincie Småland – pro nás s mnoha zajímavými místy.
Univerzitní město Växjö by se jistě zalíbilo milovníkům přírody, neboť leží mezi rozsáhlými jezery a lesy. Je také rodištěm P. F. Lagerkvista (1891-1974) – prozaika, básníka, dramatika a esejisty. V roce 1951 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Jeho knihy „Barabáš“ a „Čtyři příběhy o daleké pouti“ najdete v KDD i KTN.
Dalším tamním rodákem je Jonas JONASSON (*1961) – novinář, spisovatel a televizní producent. Za knižní debut „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“ obdržel několik literárních cen. Film stejného názvu měl premiéru v roce 2014 a měl největší rozpočet v historii švédské kinematografie.
Román vtipně popisuje fiktivní životní příběh Allana Karlssona, který se 2. května 2005 dožil 100 let. Místo oslavy narozenin však tajně opustí svůj pokoj v domově seniorů a vydá se za posledním životním dobrodružstvím.
V češtině knihu vydalo nakladatelství Panteon, zároveň tištěnou verzi a audioknihu, což bylo vůbec poprvé na českém knižním trhu.
V kraji Kalmar u jihovýchodního pobřeží Švédska jsme navštívili tři místa.
Město Vimmerby je v současné době turistickou atrakcí – zábavní park pro děti Svět Astrid Lindgrenové je inspirovaný jejími knihami „Pipi Dlouhá punčocha“, „Děti z Bullerbynu“ nebo „Bratři Lví srdce“.
Švédská autorka Astrid Lindgrenová (*1907 Vimmerby – 2002 Stockholm) psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší ocenění autorů dětských knih.
Nedaleko Vimmerby se nachází osada Sevedstorp, rodiště spisovatelčina otce. Do tří zdejších domů, které se zachovaly dodnes, zasadila příběhy Lasseho, Anny, Brity a dalších kamarádů a místo nazvala Bullerbyn.
Na malé farmě v blízkosti vesnice Algutsboda se narodil spisovatel a dramatik Vilhelm Moberg (1898-1973). V roce 1979 byl v Československé televizi poprvé vysílán švédský seriál Raskenové, inspirovaný prvním Mobergovým významnějším dílem „Raskenovi: Příběh rodiny vojáka“. Známá je také jeho sága o švédských sedlácích, kteří se v polovině 19. století vystěhovali do Minnesoty. Je základem pro muzikál „Kristina from Duvemålal“, vytvořený Benny Anderssonem a Björnem Ulvaeusem ze skupiny ABBA.
Ságu najdete v KDD:
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=328
Po pobřeží Baltského moře jsme putovali do nejjižnějšího švédského regionu Skåne.
Tamní město Ystad bylo kvůli významným gotickým památkám zařazeno mezi města na Evropské cestě cihlové gotiky. Milovníky detektivek ovšem spíše zajímá, že Henning Mankell (1948-2015) sem zasadil působiště inspektora Kurta Wallandera. Romány s tímto hrdinou najdete v KDD i KTN a byly natočeny i jako televizní seriál s Kenethem Branaghem v hlavní roli.
Mankell býval krajně levicovým aktivistou, mj. v Mosambiku vedl divadelní soubor; jeho manželka Eva byla dcerou Ingmara Bergmana.
Jako poslední jsme ve Švédsku navštívili Helsingborg, nejbližší bod k Dánsku.
Zdejší rodačkou je Alexandra Coelho Ahndorilová (*1966). Samostatně vydala několik románů a povídek, ale proslulosti dosáhla až díky knihám, které píše spolu s manželem, rovněž spisovatelem Alexandrem Ahndorilem (*1967) pod pseudonymem Lars Kepler. První část pseudonymu odkazuje na spisovatele Stiega Larsona, který je pro oba vzorem; druhá část na astronoma Johana Keplera, symbol objevování.
Jejich prvotina „Hypnotizér“ z roku 2009 se stala bestsellerem. Poprvé se tu objevuje švédský vyšetřovatel s finskými předky Joona Linna, s nímž se pak setkáváme i v řadě dalších knih.
A kterého švédského autora máte rádi vy?
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky